Co tu dużo gadać? Gofry to wspomnienie dzieciństwa wielu z nas. Niektórym kojarzą się z polskim morzem, niektórym z latem w mieście, innym z bitą śmietaną i świeżymi owocami. Wiecie co?
Ja nigdy nie byłem fanem gofrów, ja nawet nie wspominam jakoś przepięknie czy z rozrzewnieniem, tych jagód na bitej śmietanie, tego słodkiego zapachu na ulicy. Gdy tylko słyszałem ten żart o goferze z dżemorem, dostawałem szewskiej pasji…
Wszystko zmieniło się gdy usłyszałem pierwszy raz o Chicken & Waffles. Wytrawne gofry? Ze słodkim twistem? Wariacją tekstur?
To było coś co musiałem przygotować, bezwzględnie! Tak też ostatecznie uczyniłem, a że takie rzeczy u nas, tylko w wersji wegańskiej, to voila! Kliknijcie tutaj!
Poniżej znajdziecie podstawowy przepis na wegańskie gofry, których można użyć do przygotowania zarówno wersji słodkich, jak i wytrawnych (słodkość regulujecie ilością cukru). Mięciutkie, puszyste w środku i chrupiące na zewnątrz. Idealne!
WEGAŃSKIE GOFRY
- 250g mąki pszennej zwykłej (typ 480/650 itp.)
- 30-50g cukru trzcinowego (zależnie od tego jak słodki efekt chcecie uzyskać)
- 10g proszku do pieczenia
- 5g soli
- 250g napoju roślinnego (bardziej gęsty niż rzadki)
- 1x zamiennik jajka (może to być Veggs, może być mieszanka z mielonego siemienia lnianego, ubita aquafaba) – 50g
- 45g/60ml olej roślinny
Wykonanie:
Gofry to dosyć prosta sprawa, nawet przekładając je na grunt wegański.
W pierwszym kroku mieszamy wszystkie suche składniki – mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sól i mieszamy rózgą w misce.
Następnie w wysokim naczyniu mieszamy składniki mokre. Zamiennik jajka, olej a całość zalewamy napojem roślinnym i mieszamy do w miarę połączenia się składników.
Do składników suchych wlewamy, tuż po zmieszaniu, składniki mokre i energicznie mieszamy całość za pomocą rózgi, aż do uzyskania prawie gładkiej masy.
Spryskać lub przesmarować (każdorazowo) płytę gofrownicy neutralnym olejem (np. rzepakowym).
Wylać odpowiednią dla Waszego urządzenia ilość ciasta i zamknąć pokrywę.
Gofry są gotowe gdy z zewnątrz stają się sztywne i chrupiące.
Wskazówki:
- Zamiennik jajka nie jest konieczny, można go zamienić na kolejne 50-100g napoju roślinnego, ale według mnie z jakimkolwiek zamiennikiem gofry wychodzą lepiej niż bez
- Składniki mokre i suche nie muszą być połączone na gładką masę – małe grudki nie będą przeszkodą w wypieczeniu pysznych gofrów
- Ważnym aspektem, za sprawą którego gofry będą udane lub nie, jest również gofrownica jaką posiadamy. Osobiście mam taką z dyskontu, o mocy 900W i jest to trochę zbyt mało, by szybko przyrządzić gofra, w którym głównie chodzi o to by odparować wodę i dać mu stać się nieco chrupiącym na zewnątrz a nadal puszystym wewnątrz. Dlatego tutaj wiele Wam nie podpowiem – trzeba poeksperymentować z mocą i ilością ciasta w Waszej gofrownicy oraz tym jakie sami lubicie gofry. Może ktoś jest fanem zakalców?
Nie tylko Ty, kolego/żanko!
Wegańskie gofry wykorzystałem w tych przepisach:
[…] Wegańskie gofry – przepis tutaj […]